banner

Devletin zirvesi Cumhuriyet kutlaması için anıtkabir’de

Ana Sayfa » Manşet » Devletin zirvesi Cumhuriyet kutlaması için anıtkabir’de
Paylaş
Tarih : 29 Ekim 2012 - 10:08

Cumhuriyet kutlaması, sabah Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan, muhalefet partisi liderleri başta olmak üzere devlet protokolünün Anıtkabir’e çelenk koymasıyla başladı.Daha sonra Çankaya Köşkü’nde tebrigat töreni yapılacak.

Anıtkabir’deki törende, saat 08.45’te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. Cumhurbaşkanı Gül’ün mozoleye çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Gül, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk; bugün önderliğinizde yüce milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıl dönümünü coşku içinde idrak ediyoruz. Her alanda kapsamlı dönüşümler gerçekleştiren, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve özgürlükleri konusunda büyük mesafeler alan, ekonomisini güçlendiren, yapısal reformları sürdüren bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız.

 

Cumhuriyetimizi nitelikleriyle korumak ve yüceltmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için vargücümüzle çalışıyoruz. Geçen 89 yılda kat ettiğimiz mesafe, Türkiye’nin, yarınları öncü bir ülke ve cazibe merkezi olarak kucaklayacağının da işaretidir.

Cumhuriyet bayramında millet olarak hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Gül’ün, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk’ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı.

Devlet erkanı daha sonra Anıtkabir’den ayrıldı.

Anıtkabir’deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Bakanlar Kurulu üyeleri katıldı.

GÜL KUTLAMALARI KABUL EDİYOR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlamaları ilk kez Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Kutlamalarda bir ilk yaşandı, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” uyarınca Cumhurbaşkanı Gül, tebrikleri TBMM yerine Köşk’te kabul etti.

Köşk’teki kutlamaya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekilleri ve yabancı misyon şefleri de katıldı.

Tebrikleri kabul eden Gül daha sonra basın mensuplarının bayramını kutladı.

AA: ANITKABİR’E YÜRÜYÜŞ YASAK

Anadolu Ajansı ise dün geçtiği haberde, “Sivil toplum örgütlerinin, Birinci Meclis’ten Anıtkabir’e doğru yapmayı planladığı yürüyüş, Ankara Valiliği’nin kararı nedeniyle yapılmayacak. Gruplar, yalnızca Birinci Meclis önünde biraraya gelerek Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacak” diye bilgi verdi.

Anadolu Ajansı

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz