banner

İrlanda AB’den çıkacak mı?

Ana Sayfa » Haberler » İrlanda AB’den çıkacak mı?
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 18:06

İrlandalı bakandan erken referandum uyarısı: -”Yeni anlaşmaya hayır demek bizi Avro Bölgesi’nin dışında bırakır”

İrlanda’nın Avrupa İşleri Bakanı Lucinda Creighton, Avro Bölgesi’nin istikrara kavuşturulması için düşünülen yeni anlaşma için halkoyuna başvurulduğu ve referandumdan “hayır” sonucu çıktığı takdirde, İrlanda’nın Avro Bölgesi’nden ayrılmak durumunda kalabileceği uyarısında bulundu.

Bakan Creighton, devlet kanalı RTE’ye yaptığı açıklamada, referanduma gerek olup olmayacağına ilişkin kararın AB liderlerinin anlaşmaya son şeklini vermesinin ardından verileceğini yineledi.

Creighton, “Eğer bir şekilde anlaşmanın dışında kalma kararı alırsak ve Avro Bölgesi’nin diğer 16 üyesinin soruna bizsiz çözüm aramasına yol verirsek, parasal birliğin bir parçası olmayı sürdürmemizin neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

İrlanda Başbakanı Enda Kenny ise, Brüksel’de yaptığı açıklamada, hükümetinin referanduma ilişkin herhangi bir korkusu ya da endişesi bulunmadığını söyledi.

İrlanda’daki muhalefet partileri geçen hafta bir kampanya başlatarak, sorunlara çözüm getirmeyeceğini düşündükleri yeni anlaşma için halk oyuna başvurulması çağrısında bulunmuştu.

İngiltere hariç diğer AB ülkelerinin tamamı, Avrupa finansal piyasalarında istikrarı sağlamayı ve bütçe kontrollerini güçlendirmeyi amaçlayan yeni anlaşmaya dahil olmayı düşüneceklerini bildirmişti.

İrlanda’da anayasal değişiklik gerektiren AB anlaşmaları için halk oyuna başvurulması gerekiyor. İrlanda hükümeti referanduma gerek olup olmayacağının tespiti için anlaşmanın son halini bekliyor.

İrlanda halkının AB’nin anayasası olarak nitelenen Lizbon Anlaşması’nı 2008 yılında geri çevirmesi AB’yi zor duruma sokmuştu. İrlandalılar, AB’den bazı güvencelerin temin edilmesi üzerine anlaşmayı bir sonraki yıl düzenlenen ikinci referandumda onaylamıştı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Karma timler böyle hazırlandı
Karma timler böyle hazırlandı

MARDİN Nusaybin’de asker ve polisin oluşturduğu karma timlerin operasyonlara büyük bir gayret ve motivasyonla hazırlandığı belirtildi.  Güvenlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz