7 bin 832 gündür oruç tutuyor

Gölcük’te market işletmeciliği yapan daha önce de haberlere konu olan Osman Ay, yıllardır oruç tutuyor. Oruçta yaklaşık 23 yılını tamamladığını belirten Ay, Ramazan ayının ilk gününde insanlara tavsiyelerde bulundu.

 

23 yıldır oruç tuttuğunu söyleyen Osman Ay, “Sağlıklı insanların bile haftada en az 2 gün oruç tutmaları gerekiyor” diyerek şunları söyledi: “Herhangi bir amaç, herhangi bir araç, herhangi bir hedef için ben oruca başlamadım. Markette çalıştığım süre içerisinde 3 aylar girmişti. 3 ayları da oruçlu olarak değerlendirmek istedim. Bunun akabinde baktım herhangi sağlığımda, sıhhatimde bir şey yok. 5 vakit namazımı da kılıyorum, bari bunu oruçlu olarak geçireyim dedim. Nasıl olduğunu anlamadan seneler birbirini kovaladı. Şu anda da tuttuğum oruç 23 yıl, gün olarak da 7 bin 832 gündür oruçluyum, (Allah) kabul etsin. Ben bütün dünya İslam alemine de bu güzel günün nimetini değerlendirmelerini istiyorum. Zaten rabbim bütün insanlara kolaylık veriyor. Dünya Sağlık Örgütü de bir açıklama yaptı. Sağlıklı insanların bile haftada en az 2 gün oruç tutmalarını söylediler. Zaten Kuran’da da Allah oruç tutan sıhhat bulur diyor. Oruç tutan insanlarda sevgi, merhamet duyguları genişliyor. Yardımlaşma hissi çoğalıyor. Kendisi açlık çektiği için karşıdaki insanların neler çektiğini hissediyor. Zaten oruç tutan insan sabırlı insan, iradesine hakim olan insan, yüzü gülen insandır.

 

 

 

orucBir ay içerisinde 22. (Kur’an) hatmini gerçekleştirdiğini söyleyen Ay, “Ramazan ayı bolluk bereket ayı. Bütün insanlara şunu söylüyorum, ne olur bütün insanlar kardeşçe geçinsinler. 3 günlük dünya. Dünü var, bugünü var ve yarını yok. Kalp kırmayalım ne olur. İnsanlar arasında sevgi, barış, kardeşlik, yardımlaşma, hizmet, böyle şeyleri gönülden destekleyelim. Bir ay içerisinde 22. Kur’an hatmini yapıyorum. Hatimlerden birini Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve annesi Tenzile Hanım için yaptım. (Peygamber efendimiz) için 3 tane hatim indirdim. Fethullah hocamız ve ona hizmet veren eğitim gönüllüleri için yine hatim indirdim. ‘Milli İradeye Saygı’ mitingi için de hatim indirdim” dedi. Oruç tutacak olan insanlara tavsiyelerde bulunan Osman Ay,”İnsanların, ağır, yağlı yemekleri yememelerini gerekiyor” diyerek şunları söyledi: “Zaten gün 17 saat gibi uzun bir gün. Sıcaklar da zaten başlı başına var. Oruç açarken insanların böyle abur cubur, ağır yağlı yemekleri yememelerini istiyorum. Çorba, salata gibi hafif şeyler almalarını, sahurda da kahvaltı gibi şeyler alıp, sıvı tüketmelerini istiyorum. Ben zaten kendim devamlı oruç tuttuğum için ben hep salata, meyve, yoğurt gibi şeyler yiyorum. Haşlama yumurta mesela insanları tok tutuyor. Mesela makarna, yağlı olmamak koşuluyla, içeceklerden de hoşaf türü, meşrubat gibi asitli içecekler değil de, daha doğal gıdalardan alırlarsa, salatadır, domatestir, peynirdir, çaydır, tok tutacak şeyler alırlarsa iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.