banner

AİHM’den 20 milyon Euro’luk fatura

Ana Sayfa » Haberler » AİHM’den 20 milyon Euro’luk fatura
Paylaş
Tarih : 11 Ocak 2012 - 21:48

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıslı Rumlar tarafından açılmış en kapsamlı mülkiyet davalarından birinde Ankara’yı toplam 20 milyon 830 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Ankara, bu tazminat miktarına ek olarak davacılara toplam 15 bin Euro mahkeme masrafı da ödeyecek. Davacılar, AİHM’ye sundukları belgelerde taşınmazları karşılığında 130 milyon Euro’dan fazla tazminat talebinde bulunmuştu.

Kısaca “Lordos ve diğerleri” olarak tanımlanan ve 13 Rum tarafından 1990 yılında AİHM gündemine taşınan dava, davacıların Maraş bölgesindeki taşınmazlarını kapsıyor. AİHM, davanın esasa ilişkin bölümü hakkında 2 kasım 2010 tarihinde açıkladığı kararda, davacıların mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmetmişti.

AİHM, 1 mart 2010 tarihli Demopulos davası kararında KKTC’de kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu’nu (TMK) Rumlar için “etkin iç hukuk yolu” olarak tanıdığını bildirmiş ve gündemindeki yaklaşık 1400 (bin dört yüz) Rum dava başvurusunu TMK’ya yönlendirmişti. AİHM, Demopulos kararı öncesi “kabul edilebilir” ilan ettiği Rum davalarının esasa ve tazminata ilişkin kararlarını kendisi açıklama kararı almıştı. “Lordos ve diğerleri” davası bu kapsam içine giriyor ve bu konumdaki son dava olma özelliği taşıyor.TMK’ya, 9 Ocak 2012 itibariyle Rumlar tarafından 2 bin 796 başvuruda bulunuldu. Bunlardan 194’ü “dostane çözüm”, 7’si ise “duruşma” yoluyla çözümlendi. TMK şu ana kadar başvuranlara mallarının bedeli olarak 77 milyon 185 bin Euro tazminat ödedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz