banner

Azerbeycan’dan doğalgaz kazığı

Ana Sayfa » Ekonomi » Azerbeycan’dan doğalgaz kazığı
Paylaş
Tarih : 22 Ocak 2012 - 20:52

Doğalgaz konusunda Rusya bile indirim yaptı ama Azerbaycan indirim yerine zam yaptı…

Türkiye en zor günlerinde “Kardeşliğin” gereğini yerine getirirken Bakü yönetimi Ankara’yı son yıllarda daha çok yalnız bırakmaya başladı.

Haydar Aliyev’in vefatının ardından iktidara gelen oğlu İlham Aliyev, özellikle son iki yılda Ankara’ya karşı adeta soğuk savaş başlattı.

Bakü’de Türk Şehitliği’ndeki bayrakları indirtecek kadar işi ileri götüren, bu ülkede okuyan ve çalışan Türk vatandaşlarının gündelik hayatında sürekli zorluklar çıkaran Bakü yönetimi, Fransa’nın sözde soykırım yasasında Paris’le ilişkilerini gözle görülür düzeyde artırmayı tercih etti.

FRANSA’YI TERCİH ETTİ
Türkiye ABD ve AB’nin baskılarına rağmen Ermenistan sınır kapısını ve hava sahasını kapalı tutmayı sürdürürken Bakü yönetimi Paris Dostluk Grubu Başkanlığı’na Başkan Aliyev’in eşi Mihriban Aliyev’in yapması Ankara’da hayal kırıklığına neden oldu.

Fransa’daki Ermeni tasarısına karşı tek bir adım dahi atmayan Aliyev yönetiminin bu tavrının son iki yıldır sürdüğünü belirten diplomatik çevreler, Dışişleri Bakanlığı’nın bunu kamuoyuna aksettirmemesine dikkat çekiyorlar. Ermeni oyunları Hükümete yakınlığı ile bilinen gazetelerde de küçük puntolarla geçiştiriliyor. Azerbaycan’ın bu Fransız hayranlığına rağmen, Nicolas Sarkozy ise Karabağ meselesinde Ermenistan’ın yanında yer alıyor. Azerbaycan, buna rağmen Minsk Grubu Başkanı Sarkozy’ye ‘tarafsızlığını yitirdin geri adım at” demiyor.

RUSLAR İNDİRİM YAPTI O ZAM..
Azerbaycan’ın Türkiye aleyhinde yaptığı bununla da sınırlı kalmadı. Rusya’da Putin yönetiminin Türkiye ile uzun vadeli ilişkileri göz önünde bulundurarak doğalgazda büyük indirime gitmesine rağmen, kardeş Azerbaycan ise hem zam yaptı, hem de Türkiye’ye yüz milyonlarca dolarlık zarar verdi. Bakü yönetimi her yıl milyarlarca dolar kar ettiği BTC boru hattından ise Türkiye’nin zararının 150 milyon dolar olduğu ifade edildi. Açığın kapatılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ikili görüşmelerini sürdürüyor.

türkiye

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Yunanistan’ın Almanya ısrarı
Yunanistan’ın Almanya ısrarı

Yunanistan Başbakanı Çipras, Kalavrita ziyareti sırasında Naziler tarafından katledilenler  için dikilen anıta çelenk bıraktı. Çipras, yaptığı

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz