banner

Baca temizliğine dikkat

Ana Sayfa » Haberler » Baca temizliğine dikkat
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 18:06

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yetkilileri özellikle kış aylarında sobaların sık kullanılması nedeniyle oluşabilecek zehirlenmelerinin önüne bacaların temizlemesi ile geçilebileceği uyarısında bulundu.

Özellikle kış aylarında temizlenmemiş bacaların neden olduğu yangınların vatandaşın mal ve can güvenliğini tehdit ettiğini aktaran Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri kış aylarında bacaların 3 kez temizlenmesi gerektiği uyarısında bulundu. Tıkalı bacalarda duman çıkışının sağlanamaması nedeniyle sık sık karbonmonoksit zehirlenmelerinin yaşandığını ifade eden yetkililer baca temizliği ile olumsuz vakaların önüne geçilebileceğini belirtti.

Büyükşehir itfaiye yetkilileri sobaların kurulmasından önce, 2 ay sonra ve kaldırıldıktan sonra olmak üzere 3 kez baca temizliğinin yapılması gerektiğini söyledi. Yetkililer İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde uygulanan ve başarı elde edilen bir çalışmayı yürütmeye devam ettiklerini ifade ederek verilen özel yetki belgesi ile özel şirketlerin de baca temizleme işini yaptıklarını aktardı.

Baca temizletmek isteyen vatandaşların Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın 335 21 24 numaralı hattından bilgi alabileceğini belirten yetkililer sağlıksız baca yapısının hava kirliliğine de davetiye çıkardığı ifade etti.

Kış mevsimi başlamadan soba bacalarının temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbon monoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor. Ayrıca çıkan yangınlarda da milyarca liralık maddi zarar meydana geliyor.

Baca yangını söndürülmediği takdirde çatı ve binanın da yanmasına sebep olabiliyor. Bacalarda oluşacak muhtemel yangınlarda, bacanın alttan ve üstten ıslak bezden tampon yapılarak kapatılması ve oksijensiz bırakılması gerekiyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz