banner

Boyunu kısalttırdı

Ana Sayfa » Manşet » Boyunu kısalttırdı
Paylaş
Tarih : 17 Nisan 2012 - 13:34

İzmir’de, gergin omurilik sendromu rahatsızlığı bulunan, çektiği acılar ızdırap haline gelen lise öğrencisi Nagehan Yeter, operasyonla 1.5 santimetre kısaltılarak iyileştirildi.

17 yaşındaki Nagehan Yeter, beş yıl önce, dershane merdivenlerinden düşünce belinde, bacaklarında ve kuyruk sokumunda dayanılmaz ağrılar hissetti.

Böbreklerinde rahatsızlık olmasından şüphelenilen genç kız, ailesi tarafından hastaneye götürüldüğünde, gizli omurilik gerginliği yaşadığı saptandı. Gergin omurilik sendromu rahatsızlığı bulunan, çektiği acılar ızdırap haline gelen lise öğrencisi Nagehan Yeter, operasyonla 1.5 santimetre kısaltılarak iyileştirildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Yusuf Erşahin, operasyonun Türkiye’de ilk kez yapıldığını söylerken, Nagehan Yeter, “Artık çok mutluyum. Boyum kısaldı ancak acılarım son buldu” diye konuştu.

Nagehan Yeter, 3’ü omuriliklerinden olmak üzere 5 ameliyat geçirdi.  Operasyonlara rağmen genç kızın omuriliklerinin ilerleyen süreçte gerilerek yine birbirine yapıştığı belirlendi. Son olarak omuriliğine, ağrılarını kontrol etmesi için pil yerleştirilen Nagehan, boyunun uzaması nedeniyle bir türlü sağlığına kavuşamadı. Genç kız, yaşadığı acılar yüzünden lise ikinci sınıftayken okuluna da ara vermek zorunda kaldı. Tuvalet ihtiyacını gideremeyen ve yürümekte zorluk çeken Nagehan Yeter’in doktoru Profösör Doktor Yusuf Erşahin, çektiği el grafisinde boyunun daha fazla uzamayacağını anladıklarında bir karar verdi.

TÜRKİYE’DE İLK AMELİYAT

Dünyada örnekleri bulunan, ancak Türkiye’de ilk defa uygulanan yöntemle Nagehan Yeter’in, sırttaki 12’inci omurun üst kısmıyla 11’inci omurun alt kısmı ameliyatla alındı. Özel Kent Hastanesi’ndeki ameliyatla, Yeter’in, 1 metre 66.5 santimetrelik boyu 1.5 santimetre kısaltılmış oldu. Ameliyatı gerçekleştiren Prf. Dr. Erşahin, “Boyunun artık uzamayacağını belirleyince bu kararı aldık. Türkiye’de ilk defa omurga boy kısaltma ameliyatını gerçekleştirdik. Operasyonla gerilmede yüzde 85’lik azalma oldu. Riskli bir ameliyattı, belden aşağı felç olabilirdi, ancak bunu yaşamadık. Son çaremiz, bu ameliyatı gerçekleştirmekti. Başarılı da olduk. Artık yaşamını daha rahat sürdürecek” diye konuştu. Operasyonun ardından sağlığına kavuşan ve yaşadığı sıkıntıları atlatan Nagehan Yeter ise, “Sürekli düşüyordum. En son düştüğümde bu rahatsızlığım ortaya çıktı. Bacaklarımdaki ağrı inanılmazdı. Morfinlerle yaşama tutunuyordum. Ameliyatla boyum kısaldı, ancak acılarım son buldu. Şimdi çok mutluyum. Bu hastalığı çeken bilir. Benim gibi rahatsızlığı bulunanlara bu olay örnek olsun” dedi.

Türkiye’de bir ilk olmanın da sevindirici olduğunu söyleyen Yeter, “En büyük isteğim, yarıda bıraktığım okuluma geri dönmek” şeklinde konuştu. Yeter’in annesi Sibel Yeter ise ameliyatı gerçekleştiren Profösör Doktor Yusuf Erşahin’e teşekkür ederken, “Doktorumuza çok teşekkür ediyorum. Bize doktorumuzu değiştirmemiz konusunda çok tenkitte bulundular. Fakat biz kendise çok güvendik ve kızım şuan da iyi bir durumda. Kızım sürekli kendi hastalığıyla ilgili araştırmalar yapıyordu. Durumuna, çektiği ağrılara çok üzülüyorduk. İlk başlarda düşmelerini sakarlıktan zannettik. Ancak öyle değilmiş. Ameliyattan sonra kendisini çok iyi hissediyorum. Allah doktorumuzdan razı olsun” diye konuştu.

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz