banner

Devletten Uludere’ye özür tazminatı

Ana Sayfa » Haberler » Devletten Uludere’ye özür tazminatı
Paylaş
Tarih : 09 Ocak 2012 - 12:51

Irak sınırında Uludere yakınlarındaki olayda hayatını kaybeden 35 kişi için hükümet nakdi boyutu yüksek bir jeste hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre; geçen hafta AK Parti MKYK toplantısında hayatını kaybeden 35 kişinin ailelerine 100 bin liraya kadar nakdi yardım yapılması üzerinde duruldu. Yasaya göre bu tür olaylarda 22 bin 400 lira tazminat öngörülüyor. Bu olayda ise maddi zarar değil, hayatını kaybetme durumu nedeniyle manevi bir zarar olduğu hatırlatıldı. Bu kapsamda AK Parti MKYK’da olayın bir terör mağduriyeti olmadığı dile getirilerek tartışıldığı öğrenildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in de sıcak baktığı öneri ile ilgili çalışmaların bugün Bakanlar Kurulu’na sunulması ve orada ele alınması kararlaştırıldı. Ödenecek tutarın 3,5 milyon lirayı bulacağı, ödeneğin nereden karşılanacağının da Bakanlar Kurulu’na bırakıldığı belirlendi. Bu kapsamda sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonundan da yararlanılabileceği dile getirildi.

DAVA AÇILMASI BEKLENMEYECEK

Olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarının dava açmasını beklemeden bir jest olarak yardım yapılması ön plana çıktı. Bu kapsamda dava açılması sonucu belirlenen tazminatın zorunlu bir ödeme olacağı ancak hükümetin hayatını kaybeden vatandaşların mağduriyetinin hızla giderilmesinden yana olduğu vurgulandı. Bu nedenle de dava açılmasını ya da mahkemenin kararı beklenmeden ailelere nakdi bir ödeme yapılacağı belirtildi. Miktar konusunda ise önce 50 bin lira daha sonra bu tutarın 100 bin lira olması yönünde fikir birliği oluştuğu öğrenildi. Bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında yardım miktarının netlik kazandırılarak en kısa sürede ailelere ulaştırılması planlanıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz