banner

Havaalanı sular altında kaldı

Ana Sayfa » Haberler » Havaalanı sular altında kaldı
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 18:06

Yunanistan’da bir rahip görevli olduğu tarihi kilisede hazine avına çıkınca tutuklandı! Polis 4 kişinin peşinde.

Dün geceden itibaren tahliye kanallarının taşmasıyla başlayan su baskını, bugün sabah saatlerinde suların yükselmesiyle iyice gün yüzüne çıktı. Sular altında kalan hava alanındaki personel, araçlar hareket edemeyince traktörler ve uçak merdivenini taşıyan araçlarla işlerine götürüldü.Ocak ayı içerisinde devam eden yağışlar nedeniyle, Amik Gölünü kurutmak ve gölde bulunan suları Asi Nehrine aktarmak için açılan birçok tahliye kanalının yanı sıra Amik ovasından geçen Asi Nehri, Afrin, Karasu ve Muratpaşa dereleri de taştı.

Bu taşkınlar sonucu başta eski Amik Gölü havzasına yapılan Hatay Havaalanı olmak üzere bu bölgede yer alan Comba, Aktaş, Kurtuluş ve Kırmıtlık köyleriyle bu köylere ait olan yüz binlerce dönüm ekili ve dikili tarım arazisi de sular altında kaldı.

Hatay valiliği de etkili yağışın yol açtığı su baskınları sebebiyle, Hatay havaalanı başta olmak üzere birçok bölgenin sular altında kalmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Hatay Valiliği Hatay’a 2011 yılında metrekareye düşen 1 yıllık yağış miktarı 1.058 kg. iken, buna karşılık son 30 günde metrekareye düşen yağış miktarı ise 430 kilogram olduğunu açıkladı.

Valilik açıklamasında “Ocak ayındaki bu yağış miktarı, geçen seneki yıllık toplam yağış miktarının yüzde 37’sine tekabül etmektedir. Uzun yıllar Ocak ayı ortalaması yıllık yağışın yüzde 17’sine karşılık gelirken, 2012 yılı Ocak ayındaki yüzde 37’lik bu oran, normalin 2 katından fazla bir yağış miktarının gerçekleştiği anlamına gelmektedir” ifadelerine yer verdi.

KARLARIN ERİMESİ SU BASKINLARINI ARTIRDI

Hatay Valiliği taşkınların ana nedenini yağan kar yağışına bağlayarak, “21 – 22 Ocak tarihinde yağan karlar, 27-29 Ocak tarihleri arasındaki yağmurlarla hızla erimiştir. Ayrıca Güzelburç Beldesinde Asi Nehri yatağında vatandaşlar tarafından yapılan ve sulama amaçlı olarak kullanılan toprak bent, aşırı yağışların oluşturduğu göllenmenin tahliyesini yavaşlatmıştır. Tüm bunların sonucunda, havaalanı bölgesinde uçuşların 2 gün ertelenmesine neden olacak derecede sular yükselmiştir. Başta Güzelburç Beldesinde Asi Nehri yatağında vatandaşlar tarafından yapılan ve suların tahliyesini engelleyen bendin açılması çalışmaları olmak üzere; DSİ, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Havaalanı Meydan Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Alınan önlemler sonucunda ve Güzelburç Beldesindeki bendin açılması ile suların çekilmesine müteakiben seferlere başlanacaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/gundem/Havaalani-sular-altinda-kaldi/730399/#ixzz1kw2UlrPf

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz