banner

Kamuya 2000’e yakın eleman alınacak!

Ana Sayfa » Ekonomi » Kamuya 2000’e yakın eleman alınacak!
Paylaş
Tarih : 06 Ocak 2012 - 12:08

Tv8’de Erkan Tan’ın konuğu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı : Bu sene içerisinde 1000, 1500 belki 2000’e yakın eleman alınacak.”

“Biz elemanlarımızı KPSS ile alıyoruz. Gümrük çok nitelikli bir kamu kuruluşu. Mesleki eğitimlerimiz var. Biz kadrolarımızı alırken bir mülakat yapma ihtiyacı duyduk. En az 70 puan alanlar başvurabilecek. Mülakata girecek, sonra yerleştirme yapacağız. Kaynak yine KPSS’den puan almaktır. Kimse KPSS’ye girmeden bizim kurumumuza giremez. Başvuran sayısı yükseldikçe taban puanımızda yükseliyor tabii ki. Kimsede 70 alıp giremedim de demesin. Gümrük alımları tarihi tam belli değil. Bu sene içerisinde 1000, 1500 belki 2000’e yakın eleman alınacak.”

tv8’de Erkan Tan’ın konuğu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı oldu. Gündeme ve Bakanlığın çalışmalarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

“Gümrükte ‘tek pencere’ olacak!”

“Pasaport işlemleri, beyanname farklı yerde yapılıyor. Vatandaşımız tek bir yerde yapacak bunları. Hedefimiz bunu gerçekleştirmek. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından altyapılarını hazırlamış olması gerekiyor tabii ki bunun için. Gümrük kapılarını da izleme imkanımız olacak. Habur’da olup biten buradan takip edilebileceğiz”

“Muhalefet Uludere olayında senaryo üretiyor!”

“İktidar süreci iyi yönetemedi demek klişe bir değerlendirme. O bir kaza. Bazıları bunun arkasında başka senaryolar üretiyor. Bunları doğrulayacak verilerde yok. Bu bir kazadır sonuç itibari ile. Ölen vatandaşlara Allah’tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. İnşallah bu konular bir daha yaşanmaz.”

“Kapılarda sınır ticareti yapılabilecek donanım oluşacak!”

Kaçakçılık serbest mi oldu da haberimiz yok diyenlere yönelik açıklamalarda bulunan Yazıcı;

“Kaçakçılığın hukuku olmaz. Maalesef oluyor. Özellikle sınır bölgelerinde olan vatandaşlarımız tarafından olduğunu duyarız. Bilgi karmaşası dolayısıyla Uludere olayı yaşandı. Özellikle Hakkari’de gümrük geçiş kapıları oluşturma çabalarımız devam ediyor. Kapıya dönüştürülüp sınır ticareti yapabilmeyi sağlayacak bir donanıma kavuşturacağız. Hangi ürünlerin alınıp satılacağı komisyonlar aracılığı ile belirlenecek. Dilediğin ürünü alıp satamıyorsun. Bütün kapıların açılması isteyen ülke ile olmaz karşı tarafında istemesi gerekmekte. Sadece biz istiyoruz diye olmaz. Umarım Iraklı dostlarımızda bu yaklaşım içinde olurlar.” dedi.

“Terörist ile Kürt vatandaşlarımız arasına çizgi çektik!”

“Muhalefet ile ilgili söyleyecek fazla bir şey yok. Doğu, Güneydoğu ve terör konusu Türkiye’nin en büyük sorunu. Terörle mücadele kaynağını başka yerlere harcamasak farklı yerlerde oluruz. Terör örgütünün istismar edebileceği yargıdan insanlarımızın uzaklaştığı kanısındayım. Terörist ile Kürt vatandaşlarımız arasına çizgi çektik biz. Terörle mücadele kararlı bir şekilde gidiyoruz.”

“Amaçları güvenlik güçlerine müdahale ettirmekti”

‘Devlet katliam yaptı’ eleştirilerine yönelik terör örgütünün her imkanı değerlendirmek istediğini ifade eden Yazıcı;

“Bu vahim bir olay. Tabii ki terör örgütü her imkanı suistimal ederek kullanmak istiyor. Cenazeleri istismar ettiler. İstiyorlar ki orada güvenlik güçleri müdahale etsin. Bunu bir süre söyleyecekler başka argümanları yok. Böyle bir şey olabilir mi? burada elbette ki güvenlik güçlerinin hedefi terörü önlemek bir kaza olmuş ve 35 kişi ölmüş olay bu. Basit gibi gelebilir ama bu böyle.” diye konuştu.

“Devlet yönetmeyi bilmesek ekonomi bu durumda olmazdı!”

Muhalefetin ‘Devlet yönetmeyi bilmiyorlar açıklaması üzerine Yazıcı ‘Devlet yönetmeyi bilmesek ekonomi bu durumda olmazdı’ dedi ve ekledi:

“Gümrükler uygulayıcı birimlerdir. Maliyenin oluşturduğu vergiye ilişkin karar alırlar. Dış ticaret karar alıcıdır. Karar alıcı ve uygulayıcının farklı yerde olması uygun diye düşündük. uygulayıcının farklı yerde olmasını düşündük. Bu sebeple dış ticaret ekonomi bakanlığı bünyesindedir. İç ticaret ve gümrük ile birleşti. Artık çağdaş gümrük işlemlerinde gümrük kapılarında kontrolleri azaltmak gerekir. Kontrol ve denetimin aynı bakanlık tarafından yapılması sonucunu doğuracak. Devlet yönetmeyi bilmesek ekonomi bu duruma gelmezdi. Bunu diyenin devlet anlayışı çok farklı demektir. Devlet vatandaş tarafından oluşturulmuş bir ünitedir. Onlarla bizim bakışımızda bir farklılık var.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Yunanistan’ın Almanya ısrarı
Yunanistan’ın Almanya ısrarı

Yunanistan Başbakanı Çipras, Kalavrita ziyareti sırasında Naziler tarafından katledilenler  için dikilen anıta çelenk bıraktı. Çipras, yaptığı

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz