banner

Silivri’de ‘Bizden’ skandalı yaşanıyor

Ana Sayfa » Haberler » Silivri’de ‘Bizden’ skandalı yaşanıyor
Paylaş
Tarih : 22 Ocak 2012 - 20:45

Ergenekon sanığı Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur’un, “12. ve 14. mahkemeler bizden” sözlerinin gündeme düşmesinin ardından, Haberal’ın tutuklu kaldığı Silivri’de de ‘bizden skandalı’ yaşanıyor.

Haberal’a ayrıcalık sağlayan birçok gardiyan hakkında rapor hazırlandığı öğrenilirken, sanık yakınlarının, dinlemeye takılan ses kayıtlarında bir kısım gardiyan için ‘bizden’ demeleri dikkat çekti.

Ergenekon ve Balyoz tutuklularının bulunduğu Silivri Cezaevi’nde görev yapan gardiyanların Balyoz ve Ergenekon davası sanıkları ile bağlantılı olduğunun ortaya çıkması üzerine hazırlanan rapor, aylarca hastanede yatan Mehmet Haberal’ın cezaevinde de kendi düzenini kurduğunu ortaya koydu. Hazırlanan raporda Haberal ve ziyaretçilerine özel muamele yapıldığı, gelen üst düzey ziyaretçilerin özel alanlarda Haberal’la saatlerce görüşebildikleri vurgulandı. Soruşturma çerçevesinde dinlemeye takılan şüphelilerin, Silivri Cezaevi’nde Mehmet Haberal’la yakın ilişkide olan bir kısım gardiyan hakkında ‘bizden’ ifadesini kullandığı belirlendi.

ZİYARETÇİLER ÖZEL SALONA

Silivri 4 ve 5 No’lu Cezaevi’nde, biri başgardiyan olmak üzere ondan fazla infaz koruma memurunun Balyoz ve Ergenekon davası sanıklarının yakınlarıyla telefonda görüştükleri gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. Hazırlanan rapora göre soruşturma kapsamında yapılan teknik takiplerde bir kısım gardiyanın sanıklar yakınları ile düzenli bir telefon trafiği kurduğu, bu kişilerin cezaevinde sanıklara imtiyazlı davrandığı iddia edildi. Akit’in ele geçirdiği belgelere göre Ergenekon sanığı CHP’li Mehmet Haberal İstanbul Kardiyoloji Enstitüsü’nde kurduğu ‘VIP hasta sistemi’ni Silivri Cezaevi’ne de taşıdı. Yapılan takiplerde Haberal’ın ziyaretçilerini cezaevinde özel bir salonda ağırlandığı, sınırlı süreyle yapılması gereken görüşmelerin ayarlanan gardiyanlar vasıtasıyla saatlerce uzayabildiği ifade edildi. Soruşturma dosyasına giren teknik takip kaydı ‘VIP mahkum’ ayrıcalığını açıkça ortaya koyuyor.

“GARDİYANLARIN BİR KISMI BİZDEN ÇIKTI”

Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’ın oğlu Erkan Bülent Haberal ile seks kaseti skandalı yüzünden partisinden istifa etmek zorunda kalan MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı arasında geçen görüşme, Silivri Cezaevi’nde dönen dolapları gözler önüne seriyor. Hazırlanan raporda yer alan 05.04.2011 tarihli görüşmede Erkan Bülent Haberal’ın Bölükbaşı’na “Telefonu taşımıyorum biliyorsun nasıl babam?” dediği, Bölükbaşı’nın “Sinirli haklı olarak ama iyi genellikle, gardiyanlar da geldiler, yakın onlarla ilişkileri falan bir kısmı da bize yakın insanlar çıktı oturduk” dediği, oğul Haberal’ın “Olsun iyi oldu” şeklinde konuştuğu, Bölükbaşı’nın “Çay içtik, salona aldılar bizi oturduk dertleştik, 1’e on kala gittim 3’ü geçe çıktım, epey oturduk” şeklinde konuştuğu belirtildi.

GARDİYAN İŞİ PATLADI HABERAL HASTALANDI

Balyoz sanığı Engin Alan’la aynı koğuşta kaldığı ifade edilen Mehmet Haberal, durumun basına yansıması sonrasında yeniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Şiddetli bel fıtığı şikayeti ile Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Haberal ile ilgili avukatı Dilek Helvacı, “Doktorlar Haberal’ın kıpırdatılmasının sakıncalı olduğunu söylüyor” demişti. 17 Nisan 2009’da tutuklanan Mehmet Haberal, cezaevine götürüldüğü gece rahatsızlanarak İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. 21 ay Kardiyoloji Enstitüsü’nde kalan Haberal’ın hastalığıyla ilgili tartışmalar başlayınca mahkeme kararıyla 11 Şubat 2011 tarihinde Halkalı’daki Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi’ne nakledildi. Burada yapılan tetkiklerde Haberal’ın cezaevinde kalmamasını gerektirecek ciddi bir sağlık sorununun olmadığı tespit edildi. Haberal, Silivri Cezaevi’ne gönderilirken, Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Erhan Kansız, Haberal’a verilen “taburcu edilebilir” raporunu sakladığı gerekçesiyle tutuklandı. Haberal’ın doktoru Cengiz Çeliker de “Ergenekon silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık” etmekten tutuklandı. Yapılan operasyonlarda Haberal’ın hastaneye internet bağlantılı bilgisayardan telsiz cihazına kadar bir çok şeyi soktuğu belirlendi.

ERUYGUR DA “12. VE 14. MAHKEME BİZDEN” DEMİŞTİ

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan, ancak daha sonra tahliye edilen Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur, GATA Beyin Cerrahisi Servis Şefi Kd. Albay Nusret Demircan ile arasında geçen ve internet sitelerine düşen şok ses kaydında, “12 ve 14. mahkemeler bizden” demişti.

Yeni akit

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz