banner

‘Soykırım yok’ diyenin cezasını ödeyecek!!

Ana Sayfa » Haberler » ‘Soykırım yok’ diyenin cezasını ödeyecek!!
Paylaş
Tarih : 13 Ocak 2012 - 10:13

Cezayir asıllı Fransız iş adamı Nekkaz, yasayı inkar ederek ilk yasaya rağmen inkar eden vatandaşların alacağı cezayı oluşturduğu 1 milyon Euro’luk fonla kendisi karşılayacak.

Fransız Meclisi’nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan teklifin yasalaşması halinde uygulanacak cezalar için 1 milyon avroluk fon oluşturan Cezayir asıllı Fransız iş adamı Rachid Nekkaz, Türk Hükümetine bir teklifi olduğunu belirterek, ”Bu teklif 23 Ocak’ta Fransız Senatosu’nda kabul edilirse Cezayirli ve Cezayir asıllıların bağımsızlığını öngören Evian Anlaşması’nın 50. yıl dönümü olan 19 Mart’ta Türkiye Meclisinde Cezayir ile ilgili alınacak bir kararın çok yerinde bir cevap olacağını düşünüyorum” dedi.

Nekkaz, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneğinin (MAZLUMDER) İstanbul Şubesinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, bu kararla Türk halkına ve devletine karşı bir savaş ilan ettiğini öne sürdü.

Cezayir asıllı bir Fransız olarak gösterdiği tepkinin nedeninin, Sarkozy’nin Fransa’da ”Sözde soykırımı inkar yasası”nı gündeme getirmesi olduğunu ifade eden Nekkaz, Sarkozy’nin bu tavrının Türk halkı ve devletine, aynı zamanda da insan haklarını önemseyenlere karşı bir tavır olduğunu söyledi.

Nekkaz, Sarkozy’nin bu davranışlarının bir ilk olmadığını işaret ederek, 2010 yılında da ”Burka yasası” ile bu tavırlarına başladığını, şimdi ise Türk halkının 1915 olayları ile ilgili sorumluklarını gündeme getirdiğini anlattı.

Sarkozy’nin bir hakim değil, bir devlet adamı olduğunu hatırlatan Nekkaz, dolayısıyla bu konuyla ilgilenmenin onun sorumluluğunda olmaması gerektiğini kaydetti.

Nekkaz, Sarkozy’nin bu tavrıyla Ermeni kökenli Fransızların acıları üzerinden siyaset yapmaya çalıştığını vurgulayarak, bu hareketin doğru olmadığının altını çizdi.

1915 yılında meydana gelen olayın Fransa’da siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirten Nekkaz, Sarkozy’nin hedefinin Fransa’daki 500 bin Ermeni’nin oyunu kapmak olduğunu, bu hareketin devlet yöneticisi için kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydetti.

Türk halkının bu duruma tepki göstermesinin çok doğal bir davranış olduğunu savunan Nekkaz, Sarkozy’nin Türkiye’ye saldırısının aynı zamanda Müslüman ülkelere de saldırı olduğunu, dolayısıyla barıştan yana olan herkesin bu duruma tepki göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

-Türkiye’ye öneriler-

Bu teklifin 23 Ocak’ta Fransa Senatosu’nda yasalaşarak yürürlüğü girmesi halinde tepkilerin devam etmesi gerektiğini söyleyen Nekkaz, Türk hükümetinin daha önce gündeme getirdiği ”Cezayir soykırımı” ile ilgili de sonuna kadar gitmesi gerektiğini kaydetti.

Rachid Nekkaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Sarkozy’nin Türkiye’ye karşı davranışı 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun batılılar tarafından ‘hasta adam’ olarak görülmesi ile paraleldir. Oysa bugün büyük ve ekonomik güç olan Türkiye, bu gücünü diplomatik anlamda da faaliyete geçirmelidir. Özellikle Arap ve Müslüman dünyası için bunun gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Türkiye, özellikle Gazze filosu konusunda Arap dünyasının büyük derecede saygısını kazanmıştır. Ben de bir Cezayirli olarak, Türk halkına ve devletine büyük saygı duyuyorum. Ancak Türk devletinin Fransa devletine gösterdiği tavrı, hayal kırıklığı yaratmamalı. Bir savaş ilanı olan bu yasaya sert ve stratejik olarak tepki göstermek lazım. Türkiye Hükümetine bir teklifim var. Bu teklif 23 Ocak’ta Fransız Senatosu’nda kabul edilirse Cezayirli ve Cezayir asıllıların bağımsızlığını öngören Evian Anlaşması’nın 50. yıl dönümü olan 19 Mart’ta Türkiye Meclisinde Cezayir ile ilgili alınacak bir kararın çok yerinde bir cevap olacağını düşünüyorum.”

Oluşturduğu 1 milyon avroluk fon ile bu yasadan gelebilecek cezaları karşılayacağını ifade eden Nekkaz, ”Bu cezaya çaptırılarak ilk tutuklanacak kişi olmak istiyorum. Çünkü Sarkozy’nin ilk siyasi tutuklusu olmak istiyorum. Fransa’nın ifade özgürlüğü konusunda ne kadar ileriye gidebildiğini görmek istiyorum” dedi.

Türk Hükümetinin bu yasaya tepki göstermemesi halinde Fransa’da yaşayan Türk asıllı vatandaşların sıkıntı çekeceğine işaret eden Nekkaz, tarihi bir süreçten geçen Müslüman dünyasının özellikle Türkiye’de olan gelişmeleri yakından izlediğini, bu bağlamda kendisini bir Türk yurttaşı olarak hissettiğini kaydetti.

-Cezayir’in tutumu-

Bir gazetecinin, ”Cezayir Başbakanın, Türkiye’nin bu konuyu Cezayir’in Fransa ile olan ilişkilerine alet etmemesi konusunda tepki gösterdiği”nin hatırlatılması üzerine Nekkaz, Cezayir’in dış politikasını Başbakanın değil, Cumhurbaşkanının takip ettiğini hatırlatarak, bu konuda Cezayir halkının tamamen Türk halkının yanında olduğunu, Cezayir Parlamentosunun kendi soykırımı ile ilgili bir karar aldıramadığına dikkati çekti.

Nekkaz, başka bir gazetecinin bu yasadan ceza alacak insanların ceza paralarını nasıl ödeyeceğini sorması üzerine de ”Burka yasası’ çıktığında oluşturduğum internet sitesine kendi özel telefonumu vermiştim. Bu yasada da yine aynısı söz konusu olacak. Bu yasanın saçma olduğunu göstermek için ilk tutuklunun ben olmasını önemsiyorum. İlk defa tutuklananın da bir Türk olmaması çok önemli. Buradaki mesaj Türk olduğumuzdan değil, ifade özgürlüğünü kısıtlamaktan dolayı tepki gösteriyoruz olacaktır” şeklinde konuştu.

Rachid Nekkaz, konuşmasının ardından 1 milyon avroluk çekle basın mensuplarına poz verdi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz