Ulaşımda Son Uyarı Grevi, İzmirlileri Vurdu

Ulaşımda Son Uyarı Grevi, İzmirlileri Vurduİzmir’de toplu ulaşımda kadrolu şoförler, son uyarı eylemini gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN şirketinden kadrolu şoförler iki saatliğine greve giderken, evlerine gitmek için duraklara çıkan yolcular mağdur oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasındaki toplam 10 bin işçiyi kapsayan İZELMAN ve İZENERJİ şirketlerindeki toplu sözleşme uyuşmazlığında gerginlik sürüyor. Toplu iş sözleşmesi anlaşmazlığı nedeniyle 26 Temmuz’da başlayacak eylem öncesi DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi İZELMAN kadrolu yaklaşık 500 şoför bu akşam saat 22.00’den itibaren 2 saat sefere çıkmadı. ‘Başkuş’ olarak adlandırılan ve saat 01.00’de başlayan gece seferlerinin de 30 dakika geçikmeli olacağı belirtildi.

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Genel-İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Fikret Ocak, grev öncesi belediye yönetimine son uyarı eylemini yaptıklarını açıkladı. Şoförlerin grev yasağı olduğu için 26 Temmuz’da çalışacağını dile getiren Ocak, bu ve benzeri eylemlerle greve destek olacaklarını söyledi. İZELMAN’a bağlı çalışan şoförlerin araçlarını kentteki çeşitli otobüs garajlarına çektiğini ifade eden Genel İş Mali Sekteri Hikmet Göktaş, “İnsanca yaşamak istiyoruz. İzmir Halkını cezalandırmak amacında değiliz. 20 yıllık bir işçinin aylığı bin 800 TL yeni başlayan bir işçinin maaşı ise bin 200 TL. Yapılacak görüşmeyi masada halledip sorunun çözümünü bekliyoruz” dedi. “Sadaka Değil, Toplu Sözleşme” sloganları atan şoförler, Mersinli Otobüs Garajı’ndan ayrıldı.

TAKSİ VE DOLMUŞ’A AKIN

Eylem yapmayan İZULAŞ kadrolu şoförler ile ESHOT kadrolu şoförler seferlere devam etti. İZELMAN kadrolu şoförlerin yoğun olduğu hatlarda İZULAŞ şoförleri kaydırıldı. Toplu ulaşımın tamamen durmamasına rağmen çok sayıda İzmirli mağdur oldu. Sendikanın kamuoyun haber vermeden yaptığı eylem nedeniyle duraklarda bekleyen yolcular, “Konuyla ilgili bilgimiz yok, herhangi bir açıklama yapılamdı. Mağduruz” diye tepki gösterdiler. Şoförlerin grev kararından haberdar olduktan sonra aynı istikamette oturan birçok vatandaş, aralarında anlaşıp taksiye bindikleri görüldü. Dolmuşlara da akın eden İzmirliler çileli yolculuktan sonra geçikmeli olarak evlerine ulaşabildi. Trafik polisleri ise kalabalık olan dolmuşları durdurup, 56 TL para cezası kesti.

KÖ(SSA) – İzmirBu Haberle İlgili YorumlarMÜNİP GÜNAYDIN: Gece Saat 22.00 den sonra olmamalıydı.Yanlış yaptınız.Gece işinden evine dönen geç bayanı,teravih namazını başka camiye kılmaya giden mümini,iftara davetli olan halkını gece 22 de yarı yolda bırakman doğru bir hareket değildir.Benim emekçi kardeşim.Gece insan yarı yolda bırakılmaz.GREV GÜNDÜZ OLMALIYDI.SAYGI DUYARIM.ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜNÜ GÜNDÜZ KULLAN.Bu habere yorum yazın:
*

Ad Soyad: * 
Email: * 
Hatalı Mail Formatı!Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.