Vali Çapkın’a ulaşamadı

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar Kanal 24’te katıldığı televizyon programında rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili çok önemli bir iddiada bulundu.

Tayyar’a göre, operasyon sabahı İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu sabah 6’da İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın‘ı aradı, ancak iki saat boyunca ulaşamadı. Tayyar açıklamasının devamında İçişleri Bakanlığı’nda kan değişimine ihtiyaç olduğunu söyledi. 28 Şubat tahliyeleriyle ilgili de konuşan Tayyar ‘Maşallah, maşallah. Muhtemelen bu davadan siz ve ben yargılanacağım” dedi.

İşte Şamil Tayyar‘ın açıklamaları:

İSTANBUL VALİSİ ÇAPKIN’A ULAŞAMADI

capkin-mutluÇok hassas bir konu. Bazı birimlerin haberdar olmadığına katılmıyorum. İstanbul emniyet müdürünün haberi olmayabilir ama olduğu yönünde kanaatim var. Sabah vali yok, İstanbul valisi sabah 6’da emniyet müdürünü arıyor, bir iki saat ulaşamıyor.
Hüseyin Çapkın ile ilgili ayrı bir idari soruşturma açılırsa başka bilgilere de ulaşılabileceğini düşünüyorum. Siyaseten baktığınızda ihanet olduğunu düşünüyorum genel olarak baktığınızda. Araştırılması gereken çok nokta var.

“MİT NEREDE HATA YAPTI”

MİT nerede hata yaptı, niye göremedi, emniyet nerede hata yaptı. Bütün bunlar idari açıdan değerlendirilir. Başbakanımız bir karar verir.

“DERİN DEVLETLE BAĞLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Ama diğer taraftan hadiseye baktığımızda bazı bilgilerin yukarıya kadar taşınması gerekmiyor. Ama üst amirlerle paylaşılması gerekiyor.  Bu görevden alınan, ihmali olduğu düşünülen isimlerin sadece cemaatle ilişkilendirilmesini doğru bulmuyorum. Bir kısmının derin devletle bağlandığını düşünüyorum. Susurluk sonrası devlet içerisinde kenara itilmiş derin devletin artıklarıyla yeni örgütün üyeleri arasında işbirliği olduğunu düşünüyorum.

“CİDDİ BİR OPERASYONA İHTİYAÇ VAR”

Burada çok ciddi yönetim zaafı var. Bunun için aşağıdan yukarıya doğru ciddi bir operasyona ihtiyaç var. Hangi bakanla, hangi bakan çocuğuyla ilgili bir iddia var ise, nereye kadar gidilebiliyorsa onun önünü açabilecek tedbirlerin alınması gerekir. Evet bu olaylar başka büyük operasyonu kapatmak için kullanılmış olabilir. Ama birileri bu değirmene su taşımışsa Adalet ve Kalkınma Partisi böyle bir durum söz konusu ise bunun arkasında durmaz.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA KAN DEĞİŞİMİNE İHTİYAÇ VAR”

İstifalarını vermişler galiba sayın bakanlar. Yeni bir görevlendirme olur diye düşünüyorum. İçişleri bakanlığı böyle bir kan değişimine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

“ÇAPKIN BİLGİ VERMİYORSA…”

Sonuçta İstanbul emniyet müdürü haberdar olduğu halde bilgi vermiyor ise, valinin bilgisi yoksa, bakanın bilgisi yoksa, sayın Arınç bir bakan oğlunun alındığını televizyondan öğrenmeliydi dedi, bir yandan haklı bir yandan zaaf olarak görüyorum. Sayın içişleri bakanı başta olmak üzere görev değişikliğine gerek olduğunu düşünüyorum.

28 ŞUBAT DAVASI TAHLİYELERİ

Maşallah, maşallah. Muhtemelen bu davadan siz ve ben yargılanacağım, öyle görünüyor. Otorite sarsılmış görünüyor. Ben daha önce kararı eleştiren bir ifadem vardı. O ifadem üzerine mahkemeye heyeti suç duyurusunda bulunmuş. Yakında dokunulmazlığımın kaldırılması için fezleke gelebilir.

BÖYLE BİR KOMEDİ VAR

Maalesef böyle bir komedi var. Ergenekon ve balyoz davasında mahkumiyet kararları verildi. İki dava da darbeye teşebbüs. Bunlardan sanıklara verilen ağırlaştırılmış cezalar var. siz gerçekleştirilmiş bir darbeden karar çıkartmıyorsunuz. Bu sonuç Ergenekon ve Balyoz davalarının meşruiyet zeminini ortadan kaldırır.

Yeni ittifakın komplikasyonu olabilir bu. Yabana atılmamalı. Yeni bir anlaşma olabilir. Anayasa Mahkemesi bir karar veriyor. Bu mahkeme Balbay’ı tahliye ediyor. Ama Diyarbakır’da iki ayrı mahkeme BDP’li milletvekilleriyle ilgili farklı bir karar veriyor. Niye?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.