banner

Türk subaylar Suriye’de esir mi

Ana Sayfa » Manşet » Türk subaylar Suriye’de esir mi
Paylaş
Tarih : 04 Ocak 2013 - 9:48

Şam rejimine yakınlığıyla bilinen El Vatan gazetesinde 31 Aralık günü yer alan ve Suriye‘de bir hava üssünde Türk pilotların tutuklandıklarını öne süren haber Genelkurmay Başkanlığı tarafından, aynı gün yalanlanmıştı.

Ancak CHP Aydın Milletvekili Baydar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Suriye makamlarının elinde oldukları iddia edilen 10 Türk pilotunun isim ve rütbelerini tek tek saydı.

Baydar’ın verdiği soru önergesinde isimler, “Yüzbaşı Y. K., Teğmen S. T., Teğmen F. Y., Teğmen M. H., Asteğmen H. G ile T. T. , İ. M., Y. C., M. Y., H. M.” olarak yer aldı.

Bayar, soru önergesinde bu konuda Başbakanlık ya da Dışişleri Bakanlığı’nın elinde bilgi olup olmadığını sordu.

CHP Türk pilotların isimlerini açıkladı

Metin Lütfü Baydar, TBMM’ye verdiği ve Başbakan Erdoğan tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde, Türk subayları ile MİT görevlilerinin isimlerinin, Yüzbaşı Y. K., Teğmenler S. T., F. Y., M. H.; Asteğmen H. G ile T. T. İ. M., Y. C., M.Y., H. M. olduğunu öne sürdü. Baydar, bu konuda Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığına iletilen bir bilgi olup olmadığını sordu.

Suriye’de yayınlanan El Vatan Gazetesi, Türk subaylarının Halep yakınında “Koerc” askeri havalimanına sızmaya çalıştıkları sırada yakalandıklarını ileri sürmüştü. Genelkurmay Başkanlığı ise bu iddiaları yalanlamış ve “Söz konusu iddialar tamamen gerçek dışıdır” açıklamasını yapmıştı. Rusya’nın Sesi Radyosu ve Londra’da yayınlanan el-Kuds el Arabi gazeteleri Suriye’den kaynaklara dayandırdığı haberlerinde iddiaların Şam yönetimi tarafından doğrulandığını duyurmuş, subayların Suriye istihbaratınca sorgulandığını öne sürmüştü.

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz