banner

Anzer balında rekor üretim

Ana Sayfa » Haberler » Anzer balında rekor üretim
Paylaş
Tarih : 27 Ocak 2012 - 13:31

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda geçen yıl üretilen 1500 kilogram balın bir tonunun tescil edildiği, bunun son 13 yılın en yüksek miktarı olduğu bildirildi.

Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, gazetecilere yaptığı açıklamada, Anzer balının 3000 ile 3500 rakım arasındaki yaylada, 150’den fazla arıcı tarafından yaklaşık 3 bin kovanda üretildiğini belirtti.

Yaylada geçen yıl üretilen balların peyderpey kooperatife getirildiğini ifade eden Çatır, ”Son gelen ballarla birlikte yaylada geçen yıl bin 500 kilogram bal üretildiğini tespit ettik. Tahlil için Hacettepe Üniversitesine gönderilen son balların da sonuçlarının gelmesiyle rakamlar kesinleşti. Üretilen 1500 kilogram baldan kriterlere uygun olan bir tonu tescil edildi” dedi.

Kooperatifte 13 yıldır görev aldığını belirten Çatır, ”Bu benim görev sürem içerisindeki en yüksek rekolte oldu. Buna rağmen yine de taleplere cevap veremedik. Kilosu 620 liradan olmak üzere bir ton balın tamamını sattık, 200 kilogram civarındaki bir talebi ise karşılayamadık. Balın yanı sıra 150 kilogram da polen üretip kilosu 820 liradan sattık” diye konuştu.
Piyasada Anzer balı adı kullanılarak bal satılabildiğine dikkati çeken Çatır, şöyle devam etti:

”Anzer balı adı altında piyasaya kaçak olarak sokulan pek çok bal var. İnternet sitelerinde veya herhangi bir ilde Anzer ismi kullanılarak bal satılıyor. Balın marka tescili ve satışı sadece kooperatifimize aittir, bayimiz de yoktur. Üretilen ve tescil edilen balın miktarı ve satış fiyatı bellidir. Vatandaşlar bu konuda aldanmasın.”

Çatır, baldan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devlet büyüklerine gönderdiklerini, Almanya, İtalya, İngiltere ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden sipariş aldıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz