banner

Hakkari Valiliği’nden Eğitim Atağı

Ana Sayfa » Teknoloji » Hakkari Valiliği’nden Eğitim Atağı
Paylaş
Tarih : 06 Ocak 2012 - 12:06

Hakkari’de, İçişleri Bakanlığı’nın verdiği maddi destekle 3 yıl önce açılan Hakkari Kültür-Sanat, Eğitim ve Eğlence merkezi, yoksul öğrencilerin umut kaynağı oldu.

Evlerinde ders çalışma ortamı bulunmayan ya da sosyal etkinliklerinde yoksun kalan 100 öğrenci, okullarında arta kalan zamanlarını burada çeşitli etkinliklerden yararlanarak geçiriyor. Vali Muammer Türker, Hakkari’de özellikle evlerinde ders çalışma imkanı bulamayan ve maddi durumları iyi olmayan örencilere yönelik olarak 2009’dan bu yana açtıkları merkezin öğrenciler için önemli bir fırsat olduğunu, buraya gelen öğrencilerin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Hakkari’de, Valililik tarafından 3 yıl önce Köye Hizmet Götürme Birliği bünyesinde açılan ve finansmanı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanan Hakkari Kültür-Sanat, eğlence ve eğitim merkezine öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Koordinesi Hakkari Eğitimciler Derneği tarafından yapılan eğlence merkezine gelen ilköğretim çağındaki öğrenciler, rehber öğretmenlerinin gözetiminde derslerini çalışırken, diğer yandan kültür, sanat etkinliklerinden faydalanıyor. Bilgisayar, müzik kursları gören öğrenciler, zaman zaman masa tenisi, langırt oynayarak da stres atıyor. Sinemaya gitme imkanı bulamayan öğrenciler de burada haftanın belirli günlerinde sinema izleyebiliyor. Öğrencilerin dışında eğlence merkezine gelen vatandaşlar da, burada ücretsiz olarak masa tenisi, bilardo, langırt oynayabiliyor.

Bulvar Caddesi’nde bulunan bir iş merkezinin 2 ayrı katında hizmet veren eğlence merkezini ziyaret eden Hakkari Valisi Muammer Türker, sınıflarda ders çalışan öğrencilerle sohbet etti. Vali Türker, daha sonra sinemada film izleyen öğrencilerle birlikte bir süre film izleyip, örencilere filmde oynayan oyuncuları sordu. Vali Türker’e büyük ilgi gösteren öğrenciler, “Sayın Valim biz sizden çok memnunuz. Hakkari’den gitmenizi istemiyoruz. Bize böyle bir ortam sağladığınız için Allah sizden razı olsun” dedi. Vali Türker ise, Hakkari ve insanlarını çok sevdiğini, şu an gitme gibi bir niyeti olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Köye Dönüş ve Rehabilitasyon kapsamında 3 yıl önce başlattığımız proje vardı. Hakkari Kültür, sanat, eğlence ve eğitim merkezi. Buradan öğrencilerimizin eğitimlerini katkıda bulunmak, diğer taraftan da sosyal, kültürel ve sanat etkinliklerinden faydalanmaları için ortam sağladık. İçişleri Bakanlığından aldığımız destekle bu projeyi hayata geçirdik. Burada bu projenin koordinesini Eğitimciler Derneği yapıyor. Öğrencilerimizden çok fazla ilgi var. Ders çalışma ortamlarını evlerinde, ailelerinin yanında bulamayan öğrencilerimiz var.okuldan artan zamanlarını buradan değerlendiriyorlar. Sosyal, kültürel faaliyetleri, müzik ve çeşitli spor dallarını buradan öğreniyorlar. Buraya gelen öğrenciler sinema salonundan da faydalanabiliyor. Biz bu projenin sonuçlarını olumlu görünce İçişleri Bakanlığından 2 yıllık kaynak daha temin ettik. Bildiğiniz gibi Hakkari merkez ve ilçelerimizde bir kaç etüd merkezleri de açmış bulunuyoruz. Yani okludan öğrencilerimizin sağlayamadığı ortamları burada temin edildi. Amacımız, eğitim imkanı bulamayan öğrencilere yardımcı olmak.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak
TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak

TBMM Genel Kurulu’nda, çevrenin korunmasına yönelik teklif kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, plastik alışveriş poşetleri ücretli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz