banner

İçkale’de kazılar yeniden başladı

Ana Sayfa » Haberler » İçkale’de kazılar yeniden başladı
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 18:06

Hava muhalefeti nedeniyle ara verilen kazılara, iş makineleri yardımıyla yeniden başlandı.

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uluçam: ”Artık tüm sorumluluk Cumhuriyet Başsavcılığında. Neyi öneriyorlarsa o şekilde yapmaları için bir kurul kararı daha aldık”

Diyarbakır’da, insan kemikleri bulunduğu tarihi İçkale’de kar yağışı nedeniyle ara verilen kazılara yeniden başlandı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi İçkale’de, bir dönem ”ceza ve tevkifevi” olarak kullanılan yapı çevresinde yürütülen kazıda, il özel idaresine ait küçük iş makineleri de kullanılıyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na, kazıda iş makinelerinin kullanılması için yazdığı yazıya olumlu yanıt verildiği, kazının daha hızlı ilerlemesi için bu yöntemin kullanıldığı belirtildi.

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce, Başsavcıvekilinin de katıldığı toplantıda, çalışmanın kazma ile yapılabileceği kararı aldıklarını, ancak savcılığın cuma günü yapılan toplaya 2 sayfalık mütalaayla katıldığını söyledi.

Söz konusu mütalaada, çalışmaların, önerdiğimiz şartlarla çok gecikebileceği, davanın uzun süre alabileceği, hatta delillerin bile geçersiz kalabileceği bir durumun ortaya çıktığını ifade eden Uluçam, ”Adli yargı her şeyin üstünde. Tabi artık tüm sorumluluk Cumhuriyet Başsavcılığında. Artık neyi öneriyorlarsa o şekilde yapmaları için bir kurul kararı daha aldık. Savcılık açıkça biz bunu böyle yapmak istiyoruz deyince kurulun ikinci bir kararı oldu. Biz iş makineleri ile yapın demedik. Sorumluluk artık Başsavcılığın. Artık nasıl yapacaklarsa onların sorumluluğunda.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz