banner

İsrail, İrana karşı müttefik topluyor

Ana Sayfa » Manşet » İsrail, İrana karşı müttefik topluyor
Paylaş
Tarih : 22 Ocak 2012 - 20:47

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hollanda’ya: ”İran’a karşı omuz omuza olmalıyız” dedi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hollanda hükümetinin daveti üzerine iki günlük bir çalışma ziyareti için Hollanda’ya geldi. Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal tarafından karşılanan Netanyahu ilk olarak başkent Amsterdam’daki Portekiz Sinagogu’nu ziyaret etti. Benjamin Netanyahu, buradaki konuşmasında Yahudi halkının ve Hollanda arasındaki tarihi bağları olduğunu söyledi.

Hollanda’nın yüzyıllar boyunca Yahudilere destek olmasından dolayı teşekkür eden Netanyahu “On altıncı yüzyılda İspanyol imparatorluğundan yola çıkan Yahudilere Hollanda’nın ev sahipliği yapması sayesinde İsrail bugün bu haklara sahip oldu.” dedi. Başbakan Netanyahu, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hollanda’nın Yahudilerin kitlesel olarak sınır dışı edilmesini istemesinin de Nazilerin Hollanda’yı işgali sırasında olduğunu söyledi.

Filistin ile İsrail arasındaki barışın ancak Filistinlilerin Yahudi devletini tanımasının ardından olabileceğin vurgulayan Netanyahu, ayrıca barışın ancak askerden arındırılmış bir Filistin devleti ile olabileceğini dile getirdi. Netanyahu “Ben İsrail’in güvenliği söz konusu olduğu için bu konuda asla taviz vermem” dedi.

Kudüs’ün, İsrail’in tek ve bölünmemiş başkenti olduğunu savunan Netanyahu “Hollanda ile İran’ın olası bir nükleer tehdidine karşı omuz omuza olmalıyız.” dedi.

Öte yandan Hollanda’da yaşayan Filistinliler, İsrail Başbakanı’nı protesto etmek için Lahey’de Hollanda Parlamentosu önünde eylem yapacaklarını açıkladılar.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Hollanda temasları çerçevesinde Kraliçe Beatrix tarafından Huis ten Bosch Sarayı’nda kabul edilecek. Netanyahu Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşecek. Benjamin Netanyahu’nun Senato ve Meclis başkanlarının yanı sıra, Dışişleri Komitesi Daimi üyeleri ile bir toplantıya katılacağı belirtildi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz